درباره گروه

 


موسسه عالی آموزش و پژوهش مديريت و برنامه ريزي، مجموعه‌اي وابسته به نهاد رياست جمهوري و به عنوان اتاق فكر دولت جمهوری اسلامی است كه در حوزه‌هاي پژوهشي و آموزشي فعالیت می کند.  با حضور اعضاي هيئت علمي برجسته و اساتيد مجرب این موسسه در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در رشته های اقتصاد، حقوق و مدیریت  از طريق آزمون سازمان سنجش آموزش كشور دانشجو مي پذيرد. موسسه همچنین داراي كارشناسانی برجسته و با تجربه در مقاطع دكتري و كارشناسي ارشد است كه به شكل تخصصي به ارايه خدمات در بخش‌هاي پژوهشي و آموزشي مي پردازند. در حوزه پژوهش نیز این موسسه با ارائه و تصويب طرح‌ هاي پژوهشي مورد نياز کشور گامهاي بلندي را برداشته است.

با توجه به این مقدمه، گروه "برنامه‌ريزي سيستم‌ها و علوم اقتصادی"  موسسه کار رسمی خود را از سال 1368 آغاز کرد. هدف اصلی این گروه، تربیت افرادی بوده که بتوانند با استفاده از علم اقتصاد مدرن، مشکلات اقتصادی- اجتماعی کشور را شناسایی و تحلیل کرده و در جهت حل یا کاهش آنها راهکارهای مناسب ارائه دهند. تا كنون پروژه‌ها و پایان‌نامه‌هاي بسياري درباره مسایل و نيازهاي كشور در این زمینه ها انجام شده است. همچنین، آموزش در موسسه با به ‌كارگيري به‌ روزترين روش‌ها انجام مي‌شود.

رشته اقتصاد در موسسه آموزش مدیریت و برنامه ریزی به منظور آماده سازی دانشجویان مستعد و علاقمند به علم اقتصاد جهت ادامه تحصیل در شاخه های مرتبط علمی و یا فعالیت در مراکز مهم تصمیم‌گیری اقتصاد و صنعت در بخش خصوصی طراحی شده است. تحصیل در رشته اقتصاد در موسسه شامل مطالعه و تحقیق عمیق در تئوریهای اقتصادی و ارتباط آن با مسائل مهم در دنیای واقعی است و تحقیق اندکی می توان دریافت که فارغ التحصیلان موسسه در چه مقاطعی و در چه دانشگاه هایی در سطح جهان مشغول ادامه تحصیل و یا تدریس و کار هستند.

بسیاری از دانش‌آموختگان موسسه موفق به اخذ پذيرش و دريافت مدرك دكترا از دانشگاه‌هاي معتبر دنیا در حیطه اقتصاد از جمله کمبریج، جورجیا، ایلینویز، سایمون فریزر، ویرجینیا تک، براون، مینه سوتا، بریتیش کلمبیا، کالج لندن، کارلتون، رایس، بوستون، تورنتو، اوتاوا، ویسکانسین، استکهلم، فرانکفورت، بولونیا، بوکونی، سوربن، استونی بروک و بسیاری دیگر شده‌اند. بعلاوه، هم اکنون طیف وسیعی از دانش‌آموختگان موسسه در سازمان‌ها و موسسات معتبر آموزشی و پژوهشی و اجرایی داخلی و بین المللی مشغول به فعالیت هستند. شایان ذکر است که بسیاری از فارغ التحصیلان گروه اقتصادی موسسه یا در مراکز و سازمان های مهم اقتصادی در داخل کشور مشغول بکار شده اند و یا در مراکز و دانشگاه های خارج از کشور فعالیت دارند.

   تا کنون  گروه "برنامه ریزی سیستمها و علوم اقتصادی"  موسسه تحصیلات تکمیلی را در  دو مقطع كارشناسي ارشد (مهندسي سيستم‌هاي اقتصادی - اجتماعي گرايش برنامه‌ريزي سيستم‌ها) و دكتري  علوم اقتصادی برگزار کرده، که هدف از ارایه این دوره های آموزشی  تربیت کارشناسانی است که تبحر کافی در بررسی و تحلیل مسائل و پدیده های اقتصادی داشته و بتوانند با استفاده از دانش علمی خویش آن مسایل را ریشه‌یابی نموده و قادر به ارائه راه حل برای رفع مشکلات اقتصادی باشند.

    طول دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان تمام وقت دو سال است. تعداد واحدهای درسی این دوره 26 واحد و 6 واحد پایان نامه می باشد. هدف از تشكيل دوره هاي دكتری، تربیت متخصصان صاحب نظر در حوزه های نظری و کاربردی اقتصاد و نیز کمک به فرایند تولید علم در کشور بوده است. با کسب مجوز پذیرش دانشجو در این مقطع از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اولین گروه دانشجویان، تحصیلات خود را در این دوره از ابتدای سال تحصیلي 91-90 شروع كرد‌ه‌اند. طول دوره و شكل نظام دوره دكتراي رشته علوم اقتصادی ناپيوسته بوده و دارای دو قسمت آموزشي و پژوهشي است قسمت آموزشي را مجموعه‌ای از دروس تشكيل مي‌دهد كه در اين برنامه آمد‌ه‌ است.

در قسمت پژوهشی، عمده كار دانشجو گره‌گشائی و پژوهش پيرامون مسائل و مشكلات اقتصادي و تدوين رساله است.
حداقل و حداكثر طول دوره دكتراي (آموزشي و پژوهشي) به ترتيب سه و شش سال است. حداكثر مدت مجاز براي اتمام دوره آموزشی رشته دكتراي چهار و نيم سال تحصيلي است. هر دانشجو پس از گذرانيدن دروس مشترك و گرايش‌های اصلی و فرعي بايد در امتحان جامع كه به صورت كتبی بر پايه مباحث زير به عمل خواهد آمد شركت كند.

 

الف-دروس گرايش عملي
ب- نظريه‌هاي اقتصاد خرد و كلان (گرايش فرعي اول)
ج- دروس گرايش فرعي دوم

 

با تصویب مصوبه جدید وزارت علوم، موسسه از سال تحصیلی 1397در سه گرایش اقتصاد پولی، اقتصاد توسعه و اقتصاد مالی دانشجوی دکتری می پذیرد