فرایند پذیرش و چاپ کتاب

 

فرآيند پذیرش و چاپ کتاب شامل 3 مرحله به شرح زير مي‌باشد:

 

1-   دريافت، طرح و تصويب آثار

علاوه بر پذیرش وچاپ آثار تألیفی، موسسه مجاز است به منظور انتقال دانش و تجارب سایر کشورها به داخل و بهره­­ برداری از آنها در جهت اهداف کشور، آثار علمی کاربردی و معتبر دنیا را شناسایی، ترجمه و منتشر نماید. در این زمینه کارگروهی 3 نفره به انتخاب رئیس شورای انتشارات تشکیل می ­شود. کارگروه یادشده با دریافت نظرات اساتید و خبرگان امر به صورت دوره­ای عناوینی از آثار علمی کاربردی و معتبر خارجی را تهیه و به شورای انتشارات پیشنهاد می­ کنند. پس از تصویب عناوین، از طریق انتشار فراخوان عمومی نسبت به انتخاب مترجم اقدام می­ شود. شورای انتشارات می ­تواند براساس پیشنهاد ترجمه آثار خارجی دریافتی از اساتید و مترجمان، در مورد چاپ آثار ترجمه ­ای تصمیم­ گیری نماید.

 

به منظور انجام فرایند داوری کتاب­های تألیفی و ترجمه ­ای اعم از سفارشی و پیشنهادی، 2 نفر از بین اساتید و صاحبنظران بنا به نظر شورای انتشارات و یک نفر داور از داخل موسسه به انتخاب معاون پژوهشی انتخاب می­ شوند. نتایج داوری­ها در شورا مطرح و تصمیم نهایی در خصوص تائید یا رد اثر برعهده شورا خواهد بود. درخصوص چاپ کتاب برگرفته از آثار علمی مربوط به طرح­های پژوهشی و فعالیتهای گروه­های پژوهشی موسسه، ارجاع به یک داور داخلی کفایت می­ کند.

 
2-    مرحله آماده‌سازي ادبي و هنري

اثر حروفچيني شده براي مطابقت با استانداردهاي ويرايشي كه برگرفته از رسم‌الخط فرهنگستان زبان فارسي است به ويراستاران خبره ارسال مي‌شود. پس از اصلاح متن و نمونه خواني و صفحه‌آرايي مطابق شیوه نامه دفتر، اثر توسط كارشناسان دفتر بازبيني و تاييد مي‌شود.

 

3-   مرحله اخذ شماره‌هاي شابك و فيپا و مجوز نشر و چاپ

در اين مرحله شماره‌هاي شابك و فيپا براي هر كتاب به ترتيب از خانه كتاب و كتابخانه ملي اخذ شده و يك نسخه از اثر آماده چاپ جهت اخذ مجوز به وزارت ارشاد ارسال مي‌شود. پس از دريافت مجوز، نسخه سفيد (قابل چاپ) از طريق معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني (معاونت پشتیبانی) به چاپخانه ارسال و يك نسخه ماكت كتاب دريافت و براي امضاء نهايي به صاحب اثر ارجاع داده مي‌شود، پس از آن كتاب با شمارگان مورد نظر چاپ مي‌شود.

 

صفحه اصليدرباره موسسهمعاونت پژوهشیمعاونت آموزشي و دانشجويي معاونت توسعه تماس با ما
کلیه حقوق سایت متعلق به موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی میباشد
Copyright © 2015 www.imps.ac.ir All rights reserved